Tanıtım


ADALET MESLEK YÜKSEKOKULU
 
 
PUAN TÜRÜ: YGS-3
TABAN PUAN: 300,163
KONTENJAN: 60
ÖĞRENCİ SAYISI : 187
ÖĞRENİM SÜRESİ: 2
ADRES: O.M.Ü. Adalet Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü
Mustafa Kemal Güneşdoğdu Kampüsü
Yeşilırmak Mah. Yeni Samsun Cad. No:122 Çarşamba/SAMSUN
TEL: 0362 800 81 77  
FAX: 0362 800 81 78
PROGRAMIN AMACI: Adli, İdari ve Yargı organlarına kaliteli ve yetişmiş ara eleman yetiştirmektir.
PROGRAMI SEÇMEYİ DÜŞÜNEN ADAYLARA ÖNERİLER: Adalet Meslek Yüksekokulu’nu seçmeyi düşünen öğrencinin, dikkatli, düşünen, çalışmayı seven ve alanında yükselmeyi düşünen öğrenciler olmalıdırlar.
PROGRAMDA YER ALAN BAŞLICA DERSLER: Yüksekokulumuzda ağırlıklı olarak hukuk dersleri okutulmaktadır. Bunun yanında Bilgisayar, Daktilografi, Avukatlık ve Noterlik Mevzuatı, Mali Mevzuat, Muhasebe, Büro Yönetimi ve Teknikleri, Cezaevi İdaresi ve İnfaz Bilgisi gibi mesleki dersler de okutulmaktadır.
DİPLOMA VE ÇALIŞMA ALANLARI: Mezun öğrencilerimize “Adalet Meslek Yüksekokulu” ön lisans diploması verilmektedir. Mahkemelerde İcra Müdürü, İcra Müdür Yardımcılığı, Yazı İşleri Müdürlüğü, Yazı İşleri Müdürlüğü Yardımcılığı, Zabıt Katipliği görevlerine atanmaktadırlar. Ayrıca İnfaz Kurumlarında Müdürlüğüne kadar yükselen görevlere getirilmektedirler. Mezunlarımız çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarının ve özel sektör kuruluşlarının hukuk müşavirliği bölümlerinde iş bulabilme olanağına sahiptirler. Dikey Geçiş Sınavı ile Hukuk Fakültelerine kayıt hakkı kazanabilirler. Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi’nin Kamu Hukuku Bölümüne sınavsız geçiş yapabilirler.